​​​​​​​​

Date

Time

Opponent

Location

Event

Results

Record

 Sunday May 1

2:00pm

  Jordan Brewers

  Jordan

Opening Day

         W 12-1 Recap         

1 - 0

 Sunday May 8

2:00pm

  Belle Plaine Tigers

  Shakopee

Home Opener

W 10-0 Recap

2 - 0

 Friday May 13

7:30pm

  Jordan Brewers

  Shakopee


L 4-3 Recap

2 - 1

 Tuesday May 17

7:30pm

  Carver Black Sox

  Shakopee

 

L 8-4 

2 - 2

 Friday May 20

7:30pm

  Delano Athletics

  Shakopee

 

W 6-0

3 - 2

 Sunday May 22

6:00pm

  Eagan Bandits

  Shakopee

 

W 7-6

4 - 2

 Tuesday May 24

7:30pm

  St. Peter Saints

  St. Peter


W 7-1

5 - 2

 Tuesday May 31

7:30pm

  Le Sueur Braves

  Le Sueur

 

W 7-0 Recap

6 - 2

 Saturday June 4

12:00 pm

  Coon Rapids Redbirds

  Elko

 Elko Tournament

L 5-4

6 - 3

 Saturday June 4

3:00pm

  St. Paul Capitals

  Elko

 Elko Tournament

L 7-6

6 - 4

 Sunday June 5

11:00am

  Prior Lake Jays

  Elko

 Elko Tournament

W 10-0

7 - 4

 Friday June 10

7:30pm

  Chaska Cubs

  Shakopee

 SYBA Youth Baseball Night

W 1-0 Recap

8 - 4

 Sunday June 12

6:00pm

  Chanhassen Red Birds

  Shakopee

 

W 4-1 Recap

9 - 4

 Sunday June 196:00pm  Chaska Cubs  Chaska
L 9-19 - 5

 Tuesday June 21

7:30pm

  Victoria Vics

  Victoria

 

W 5-4

10 - 5

 Friday June 24

7:30pm

  Prior Lake Jays

  Shakopee


W 10-3 Recap

11 - 5

 Sunday June 26

6:00pm
  Victoria Vics

  Victoria

 

W 12-9

12 - 5

 Tuesday June 28

7:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Shakopee


L 10-6

12 - 6

 Friday July 8

6:00pm

  Blue Earth Pirates

  Shakopee

 Coors Light Tournament

W 9-4

13 - 6

 Saturday July 9

2:00pm

  Raymond Rockets

  Shakopee

 Coors Light Tournament

L 6-3

13 - 7

 Saturday July 9

7:00pm

  Moorhead Brewers

  Shakopee

 Coors Light Tournament

L 1-0

13 - 8

 Friday July 15

7:30pm

 Coon Rapids Redbirds

  Coon Rapids

  

W 4-1

14 - 8

 Sunday July 17

6:00pm

  Prior Lake Jays

  Prior Lake

  

W 8-6

15 - 8

 Tuesday July 19

7:30pm

  Chaska Cubs

  Shakopee

 

L 11-4

15 - 9

 Friday July 22

7:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Chanhassen

 

W 4-2

16 - 9

 Sunday July 24

6:00pm

  Prior Lake Jays

  Prior Lake


L 11-10

16 - 10

 Tuesday July 26

7:30pm

  Lyon's Pub Warriors

  Shakopee

 

W 10-3

17 - 10

 Friday July 29

7:30pm

  Victoria Vics

  Shakopee

Alumni Night

W 3-0

18 - 10

Tuesday August 27:30pm  Henderson Tigers  Shakopee

W 7-419 - 10

 Friday August 5

7:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Shakopee

Section 3B Playoffs

L 4-3

19 - 11

 Sunday August 7

6:00pm

  Chanhassen Red Birds

  Chanhassen

Section 3B Playoffs (Chan 1-0)

L 8-7

19 - 12

Tuesday August 9

7:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Shakopee

Section 3B Playoffs (Chan 2-0)

W 8-2

20 - 12

Thursday August 117:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Chanhassen
Section 3B Playoffs (Chan 2-1)
W 11-1

21 - 12

Saturday August 122:00pm
  Chanhassen Red Birds
  ShakopeeSection 3B Playoffs (Series tied)
W 9-222 - 12
Saturday August 20
5:00pm
  Forest Lake Brewers
  Litchfield
Class 3B State Tournament
W 10-6
23 - 12

Friday August 26

7:30pm
  Austin Greyhounds
  Dassel
Class 3B State Tournament
W 5-4
24 - 12
Saturday August 27
1:30pm
 St. Michael Saints
 Litchfield
Class 3B State Tournament
W 6-4
25 - 12
Saturday September 3
1:30pm
 Miesville Mudhens
 Litchfield
Class 3B State Tournament
L 5-4
25 - 13
Sunday September 4
7:30pm
 Moorhead Brewers
 Dassel
Class 3B State Tournament
L 5-4
25 - 14

 

 

 

 

 

Shakopee Indians Baseball

Minnesota Amateur Baseball State Champions 1940, 1959, 2009, 2010

2016 Schedule