Shakopee Indians Baseball

Minnesota Amateur Baseball State Champions 1940, 1959, 2009, 2010

2017 Schedule

​​​​​​​​​

Date

Time

Opponent

Location

Event

Results

Record

 Sunday May 7

4:00pm

  Henderson Tigers

  Henderson

Opening Day

   W 6-2 Box   

1 - 0

 Friday May 12

7:30pm

  St. Peter Saints

  Shakopee

Home Opener

W 7-3 Box

2 - 0

 Sunday May 14

6:00pm

  Le Sueur Braves

  Shakopee


W 5-2 Box

3 - 0

 Friday May 19

7:30pm

  Jordan Brewers

  Jordan

 

W 8-0 Box

4 - 0

 Sunday May 21

2:00pm

  Isanti Redbirds

  Shakopee

 Cancelled (Rain)



 Tuesday May 23

7:30pm

  St. Louis Park 

  Shakopee

 

W 7-2 Box

5 - 0

 Friday May 26

7:30pm

  Hampton Cardinals

  Shakopee


W 5-0 Box

6 - 0

 Tuesday May 30

7:30pm

  Blaine Fusion

  Shakopee

 

L 8-5 Box

6 - 1

 Saturday June 3

11:00am

  St. Louis Park

  New Market

 Elko Tournament

L 8-4 Box

6 - 2

 Saturday June 3

2:00pm

  Metro Knights

  Elko

 Elko Tournament

W 5-0 Box

7 - 2

 Sunday June 4

11:00am

  New Market Muskies

  New Market

 Elko Tournament

L 10-1 Box

7 - 3

 Friday June 9

7:30pm

  Prior Lake Jays

  Shakopee

 SYBA Night

W 15-0 Box

8 - 3

 Sunday June 11

6:00pm

  Edina Buckshots

  Shakopee

 

W 5-3 Box

9 - 3

 Tuesday June 137:30pm  Lyon's Pub Warriors  Shakopee
L 2-1 Box9 - 4
 Friday June 167:30pm  Chaska Cubs  Shakopee
L 18-2 Box9 - 5
 Sunday June 186:00pm  Prior Lake Jays  Prior Lake
W 9-8 Box10 - 5
 Tuesday June 207:30pm  Minneapolis River Rats  Shakopee
W 10-0 Box11 - 5
 Sunday June 25

6:00pm
  Victoria Vics

  Shakopee

 

L 5-1 Box

11 - 6

 Tuesday June 27

7:30pm

  Carver Black Sox

  Shakopee


W 9-2 Box

12 - 6

 Wednesday June 287:30pm  Northfield Knights  Northfield
L 6-4 Box12 - 7

 Friday July 7

6:00pm

  Hampton Cardinals

  Shakopee

 Coors Light Tournament

L 8-1 Box

12 - 8

 Saturday July 8

12:00pm

  Cold Spring Springers  

  Shakopee

 Coors Light Tournament

L 11-2 Box

12 - 9

 Saturday July 8

4:00pm

  Sacred Heart Saints

  Shakopee

 Coors Light Tournament

W 7-2 Box

13 - 9

 Tuesday July 117:00pm  Eagan Bandits  Eagan
L 8-6 Box13 - 10

 Friday July 14

7:30pm

  Chaska Cubs

  Chaska

  

W 4-3 Box

14 - 10

 Sunday July 16

6:00pm

  Burnsville Bobcats

  Shakopee

  

W 4-2 Box

15 - 10

 Tuesday July 18

7:30pm

  Edina Buckshots

  Shakopee

 

W 7-0 Box

16 - 10

 Friday July 21

7:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Chanhassen

 

L 5-3 Box

16 - 11

 Sunday July 23

6:00pm

  Victoria Vics

  Victoria


W 2-1 Box

17 - 11

 Tuesday July 25

7:30pm

  Delano Athletics

  Delano

 

W 7-3 Box

18 - 11

 Wednesday July 267:30pm  Burnsville Bobcats  Burnsville
W 11-1 Box19 - 11

 Friday July 28

7:30pm

  Chanhassen Red Birds

  Shakopee

 Alumni Night

L 11-0 Box

19 - 12

 Sunday July 306:00pm  Eagan Bandits  Shakopee

L 10-0 Box19 - 13

 Friday August 4

7:30pm

  Chaska Cubs

  Chaska

Section 3B Playoffs

W 6-2 Box

20 - 13

 Sunday August 6

7:30pm

  Chaska Cubs

  Shakopee

Section 3B Playoffs

W 5-0 Box

21 - 13

Saturday August 122:00pm

  Chaska Cubs

  Chanhassen
Section 3B Seeding Game
L 10-7 Box

21 - 14

Saturday August 191:00pm  Moorhead Brewers
  Hamburg
State Tournament